Roboty współpracujące – zacznijmy od podstaw!

Automatyzacja procesu produkcji, robotyzacja i​​​ coboty to rozwiązania, które wkrótce będą nieuniknionym standardem w wielu branżach, prawdopodobnie także w Twojej.  
Robot UR5e stojący przy tablicy szkolnej z napisem "ABC".
Co to jest cobot i​​ w​ czym może mi pomóc?
Jaki model wybrać?
Czy to bezpieczne rozwiązanie?
To trzy pytania, z​ którymi najczęściej stykamy się na początku. Wyjaśnijmy zatem te i​ inne kwestie.

Czym jest robot współpracujący i co potrafi?

Coboty Universal Robots narodziły się w​ 2005 r. w​ Danii, jako pomysł kilku studentów, którzy chcieli stworzyć urządzenie mogące wyręczyć ludzi w​ różnych zadaniach stawianych przez przemysł.

Jednocześnie ich ambicją było opracowanie urządzenia bezpiecznego dla człowieka, które będzie mogło być zaprogramowane i używane przez każdego, nie tylko programistę lub automatyka.
O tym, jak łatwo możesz to zrobić dowiesz się w naszym Centrum wiedzy.
Robot UR20 pracujący przy produkcji samochodu.
Robot 
UR10e spawający element w ciemnym magazynie.

Coboty, dzięki swojej konstrukcji i możliwości instalacji szerokiej gamy akcesoriów, mogą znaleźć zastosowanie, w takich pracach, jak:

  • Pakowanie i​ paletyzacja
  • Polerowanie i​ szlifowanie
  • Spawanie
  • Obsługa maszyn CNC i​​ wtryskarek
  • Montaż i kontrola jakości

Ta lista jest dużo dłuższa i​ ogranicza ją jedynie Twoja i nasza wiedza.Na naszym blogu przeczytasz o zastosowaniach cobota w konkretnych branżach, np. meblarskiej.

Czym jeszcze różni się robot współpracujący od przemysłowego?

Napisaliśmy o​ tym całkiem sporo, na przykład tu:
Ale upraszając: można powiedzieć, że tym samym, czym samochód osobowy od czołgu. Pierwszy to inwestycja dla każdego, gdzie łatwo opanować zasady poruszania się nim (zarówno w teorii, jak i w praktyce), serwis jest dużo prostszy (a​ specjalista, który go przeprowadzi, dużo łatwiej dostępny). Miejsce czołgu jest na poligonie, a samochód zaparkujesz tam, gdzie zechcesz.

Czy taki robot jest bezpieczny?

Tak. Ta kwestia była od początku jednym z głównych założeń twórców cobotów. Dlatego wyposażone są aż w 17 funkcji bezpieczeństwa.

Ponadto, jedną z​ cech cobota, która odróżnia go od robota przemysłowego, jest fakt, że może pracować bez konieczności wygradzania przestrzeni.

Wybór robota współpracującego – jaki model wybrać?

Universal Robots to obecnie gama 5 modeli cobotów skonstruowanych zmyślą o różnych zastosowaniach i obdarzonych innymi parametrami. Wszystkie modele znajdziesz tutaj.
Pięć modeli robotów współpracujących ustawionych w kolejności od najmniejszego do największego.
Zastanawiasz się, czy roboty współpracujące to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku Twojej firmy​?
Zapytaj o Audyt

Efektory i chwytaki – co musisz wiedzieć?

Jednym z​ głównych powodów tak dużej uniwersalności cobotów jest to, że możesz wybierać spośród olbrzymiej liczby chwytaków i  innych efektorów. Jeśli wyobrażasz sobie w​ pierwszym odruchu, że taki chwytak to np. kilkoro sterowanych precyzyjnie „palców” – masz rację, ale…

… nie do końca!

W​ naszej ofercie znajdują się także efektory podciśnieniowe, wyposażone w​ specjalne przyssawki. Wybór chwytaków jest tak duży, że znajdziesz wśród nich nawet takie, którymi bez problemu podniesiesz miękkie przedmioty o  nieregularnym kształcie (jak np. niektóre rodzaje owoców albo przedmioty delikatne i wymagające precyzji).
Więcej dowiesz się tutaj.
Robot Universal Robots z zamontowanym chwytakiem firmy OnRobot.
Robot Universal Robots z zamontowanym chwytakiem i systemem wizyjnym firmy Robotiq.

Ok, ale jaki chwytak wybrać?

Sposób jest prosty –​ skontaktuj się z​ nami. Wspólnie przedyskutujemy wszystkie szczegóły aplikacji i dobierzemy najodpowiedniejsze do niej narzędzia.

A to wszystko w​​ ramach całkowicie bezpłatnego audytu.

Zapytaj o Audyt

Chcesz po prostu dowiedzieć się „ile to kosztuje?”

Zapytaj o cenę

Roboty współpracujące Universal Robots i standardy Elmark Automatyka

Na co możesz liczyć, powierzając proces cobotyzacji swojej firmy właśnie nam?
I​​ w ​zasadzie… czemu powinieneś to zrobić?

Szkolenia z obsługi robotów współpracujących

Certyfikowane i​ autorskie, dotyczące wielu różnych zagadnień związanych z cobotami. Nasze szkolenia możemy zorganizować zarówno u nas, w dedykowanej do tego przestrzeni, jak i w siedzibie Twojej firmy.

Odpowiadamy również na niestandardowe potrzeby, przygotowując moduły szkoleniowe dedykowane konkretnym branżom lub danym klientom!

Autoryzowany sprzedawca Universal Robots!

Jako Preferowany Dystrybutor oferujemy coboty zarówno w wersji CB3.1, jak i​ e-Series. Oprócz samej sprzedaży zajmujemy się też fachowym doradztwem.

Dlatego właśnie współpraca z nami to gwarancja nie tylko dobrych cen, ale i profesjonalnego podejścia i wsparcia technicznego po samym zakupie.

Serwis robotów współpracujących

Prowadzimy naprawy cobotów, a nasi pracownicy to wyłącznie doświadczeni inżynierowie, posiadający stosowne certyfikaty. Jednocześnie wiemy, że robot ma na siebie zarabiać każdego dnia. Dlatego w przypadku prac serwisowych stawiamy na szybką eliminację usterki.

Szkolenia z obsługi robotów współpracujących

Jeśli już wiesz, że cobotyzacja jest dla Ciebie i wybrałeś odpowiedni model, zobacz, jak możemy obniżyć jego cenę dla Ciebie. Pomożemy Ci również w skorzystaniu z programu „Ulga na robotyzację”.

A jeśli już teraz masz pytania odnośnie samego zastosowania cobotów w Twojej firmie, to oznacza jedno.
Pora na bezpłatny audyt!
Zamów bezpłatny Audyt
Chcesz po prostu dowiedzieć się „ile to kosztuje?”:
Zapytaj o cenę